عکس - خبری
(تصاویر) ساخت بزرگترین شهرک آوارگان اوکراین آغاز شد

(تصاویر) ساخت بزرگترین شهرک آوارگان اوکراین آغاز شد

ساخت بزرگترین شهرک پناهجویان در شهر لویو اوکراین برای آوارگان از جنگ روسیه و اوکراین آغاز شده است. خانه‌های پیش ساخته دو طبقه در حال آماده شدن برای زمستان هستند به گونه‌ای که می‌تواند تمام نیاز‌های ارتباطی پناهندگانی که در اینجا زندگی می‌کنند را برآورده کند.
(تصاویر) کتابخانه ملی قطر

(تصاویر) کتابخانه ملی قطر

کتابخانه ملی قطر به عنوان یک کتابخانه تحقیقاتی، تاریخی و پژوهشی وظیفه حفظ و نشر میراث ملی قطر را دارد. این کتابخانه دارای یک میلیون کتاب چاپی، پانصد هزار کتاب الکترونیکی و موزه حفظ آثار و کتب تاریخی است. همچنین این تنها کتابخانه‌ای غول پیکر در خاورمیانه و بخشی از یک شهر آموزشی است تا دانشگاه ها و موسسات برجسته از سرتاسر جهان به عنوان یک منبع تغذیه علم و دانش بهره ببرند. طراحی این معماری زیبا توسط تیم طراحان شرکت معماری رم کولهاس انجام شده است. استفاده از امکانات این کتابخانه برای عموم مردم قطر و مقیمین رایگان است. ساختمان جدید این کتابخانه در ۱۶ آوریل ۲۰۱۸ افتتاح شد.
(تصاویر) حیات قنات‌ها در روستا‌های یزد

(تصاویر) حیات قنات‌ها در روستا‌های یزد

خشکیدن قنوات، دامداری و کشاورزی را در بسیاری از مناطق استان یزد از جمله بهاباد به مرز نابودی کشانده بود، اما بازگرداندن این سازه‌های خلاقانه به چرخه حیات، اقتصاد مردم این منطقه را نجات داد. شهرستان بهاباد یکی از شهرستان‌های استان یزد است. مرکز این شهرستان، شهر بهاباد است.
(تصاویر) کشف ۳۰۰۰ قبضه سلاح در لرستان

(تصاویر) کشف ۳۰۰۰ قبضه سلاح در لرستان

۳ هزار قبضه انواع سلاح جنگی، شورشی و خیابانی شامل بیش از ۹۰۰ قبضه اسلحه مربوط به اغتشاشات اخیر، در لرستان کشف شد. سردار یحیی الهی فرمانده انتظامی لرستان در این رابطه اظهار داشت: از ابتدای امسال تا کنون توانسته‌ایم سه هزار و ۱۱۱ قبضه انواع سلاح را در استان کشف کنیم که از این تعداد ۹۰۰ قبضه مربوط سه ماهه گذشته و اغتشاشات اخیر بوده است. وی یادآور شد: از این تعداد نزدیک به ۷۰۰ قبضه سلاح جنگی و شورشی و خیابانی کشف و ضبط شده که قرار بود این‌ها در خیابان علیه مردم و دستگاه‌های امنیتی به کار گرفته شوند.
(تصاویر) طرح شهرداری تهران ویژه فصل سرما

(تصاویر) طرح شهرداری تهران ویژه فصل سرما

مراسم افتتاحیه طرح «حامی شهر» و راه اندازی گشت فوریت‌های خدمات اجتماعی ویژه فصل سرما، یکشنبه ۱۳ آذر در محوطه شهرداری مرکزی تهران برگزار شد. در حالیکه مقرر بود این مراسم با حضور شهردار تهران و رییس شورای اسلامی شهر تهران از ساعت ۷ صبح در حیاط شهرداری تهران آغاز شود با توجه به بارندگی و آبگرفتگی حیاط ساختمان مرکزی شهرداری تهران این مراسم از ساعت ۸:۳۰ و بدون حضور علیرضا زاکانی شهردار تهران و مهدی چمران ریاست شورا آغاز شد.
(تصاویر) آلودگی هوای اراک

(تصاویر) آلودگی هوای اراک

منشأ اصلی آلودگی کلانشهر اراک مازوت سوزی نیروگاه اراک می‌باشد که هر ساله با شروع فصل سرما باعث آلودگی شدید این شهر می‌شود و مازوت سوزی این نیروگاه، بلای جان شهروندان اراکی شده است.
(تصاویر) صید پره

(تصاویر) صید پره

صید پره یا تور گستر یکی از قدیمی‌ترین روش‌های صید ماهیان استخوانی از جمله ماهی سفید در حاشیه جنوبی دریای خزر (استان گیلان و مازندران) می‌باشد که قدمتی چند صد ساله دارد. در این روش یک سر توری که معمولاً ۱۰۰۰ متر طول و ۷ الی ۱۰ متر ارتفاع دارد توسط قایق چوبی بزرگی در دریابه شکل حرف U انگلیسی گسترده می‌شود و سر انتهایی تور با فاصله حدوداً صد متری از نقطه اولیه به ساحل بازمی‌گردد. در زمان‌های قدیم کشیدن و جمع کردن تور توسط نیروی صیادان و با کمک حیوانات صورت می‌گرفته‌است و صیادان با خواندن اشعار محلی انسجام و شور ویژه‌ای را ایجاد می‌کردند. اما امروزه این کار توسط نیروی مکانیکی تراکتور صورت می‌گیرد.
(تصاویر) مردانی جامانده در کودکی

(تصاویر) مردانی جامانده در کودکی

مؤسسه خیریه توانبخشی معلولین ذهنی تهران از سال ۱۳۵۹ مسئولیت نگهداری و توانبخشی بیش از ۱۰۰نفراز معلولین عقب مانده ذهنی پسر بالاتر از ۱۴ سال را که اکثراً از خانواده‌های بی بضاعت و مستمند هستند، بصورت خیریه و صرفاً با کمک و حمایت مردم نیکوکار بصورت شبانه روزی به عهده دارد. این مرکز محل زندگی مردانی با روحی لطیف و ذهنی کودکانه است که آغوششان برای مهربانی و توجه همیشه باز است و در برابر عدم درک کامل خود از محیط اطراف محبت را با تمام وجود طلب می‌کنند. برای دیدن روحیه این فرشته‌های زمینی کافیست چند ساعتی را با آن‌ها بگذرانی تا شاهد روحی کودکانه در پس چهره‌هایی مردانه و بعضا خشن باشی. مردانی که فارغ از هیاهوی این دنیا در دنیای کودکانه خود جا مانده اند و نیازمند حمایت و توجه هستند.
(تصاویر) جشن ازدواج ۲۵۴ سرباز وظیفه

(تصاویر) جشن ازدواج ۲۵۴ سرباز وظیفه

مراسم سراسری جشن ازدواج ۲۵۴ سرباز وظیفه (پیوند‌های آسمانی) به منظور اشاعه فرهنگ مقدس ازدواج جشن پیوند‌های آسمانی صبح امروز پنج شنبه ۱۰ آذر ماه ۱۴۰۱ با حضور امیر سرتیپ عباس فلاح معاون هماهنگ کننده نیروی زمینی ارتش، امیر سرتیپ دوم فرهادی فر معاون نیروی انسانی نیروی زمینی ارتش، و تعدادی از سربازان وظیفه و خانواده‌های آنان در مجموعه فرهنگی میثاق برگزار شد.
(تصاویر) اصفهان خاکستری

(تصاویر) اصفهان خاکستری

اصفهان با دارا بودن ۱۰ هزار واحد صنعتی، بیش از ۷۴ شهرک صنعتی، ۶۵۰ معدن فعال، هزار واحد سنگ بری، ۶۰۰ واحد سنتی تولید آجر و ۲ میلیون خودرو و موتور سیکلت، یکی از استان‌های آلاینده ساز در کشور به حساب می‌آید. از ۱۰ هزار واحد صنعتی، حدود ۶۰۰ واحد آلوده کننده هوا هستند و از این تعداد حدود ۴۸۰ واحد در محدوده شهری واقع شده است. طبق آمار اداره کل محیط زیست استان اصفهان، از ابتدای سال ۱۴۰۱ تا ۳۱ آبان‌ماه، کلانشهر اصفهان دارای ۱۱۶ روز هوای ناسالم بوده و عدد میانگین شاخص کیفیت هوا، امروز چهارشنبه، ۹ آذرماه، ۱۳۸ گزارش شده است.
bato-adv