راهنمای بازار - ارزهای خارجی

فروش دلار برپایه قیمت موز و ماکارانی!

با حذف ارز ترجیحی قیمت کالا‌ها جهش کرد، ولی خوراکی که‌ها که بیشترین سهم خانوار‌ها از ارز ترجیحی بود تورم بیشتری را ثبت کرد، هرچند این اقدام برای جلوگیری از قاچاق معکوس کالا و کنترل هزینه‌ها و منابع دولت انجام شد، ولی چون تمام خانوار‌ها بخش زیادی از درآمد خود را صرف خوراکی‌ها می‌کنند تورم این بخش پر اهمیت‌تر می‌شود.
نوسان محدود دلار در بازار متشکل

نوسان محدود دلار در بازار متشکل

دیروز دوشنبه ۱۴ آذر ماه نرخ شاخص ارزی در معاملات رسمی بازار متشکل کم نوسان بود. هر برگ از این اسکناس آمریکایی نخستین معاملات صبح روز گذشته خود را با افزایش قیمتی حدودا ۵۰ تومانی نسبت به نرخ روز یکشنبه آغاز کرد، اما تا انتهای بازار روز گذشته از این افزایش قیمت کاسته شد و در نهایت با حدود ۲۳ تومان افزایش نسبت به نرخ روز یکشنبه به رقم ۳۴ هزار و ۸۳۵ تومان رسید.

افزایش سقف دریافت ارز صرافی‌ها

بانک مرکزی به تازگی با ابلاغ بخشنامه‌ای سقف دریافت ارز روزانه توسط صرافی‌ها را ۵۰ درصد افزایش داده است. با این تصمیم، میزان دریافت اسکناس ارزی صرافی‌ها از بانک از ۱۰۰ هزار یورو به ۱۵۰ هزار یورو افزایش یافته است.
 
 ورود دلار به کانال ممنوعه

   ورود دلار به کانال ممنوعه

۱۷ روز گذشته با افزایشی شدن روند نرخ دلار غیررسمی، نرخ سکه نیز افزایشی شد. قیمت هر قطعه از این فلز گران‌بها در واپسین معاملات روز دوشنبه با حدود ۱۰۰ هزار تومان افزایش نسبت به نرخ روز یکشنبه به رقم ۱۷ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسید. حباب سکه طلا ضرب امامی نیز در روز گذشته حدود ۲میلیون و ۱۰۰ هزار تومانی محاسبه شد.

اجاره ۸۰۰ هزار تومانی کارت ملی برای خرید ۲۰۰۰ دلار

سابقه خرید دلار توافقی با کارت ملی به این برمی‌گردد که در خرداد ماه امسال، بانک مرکزی با هدف پاسخ به تقاضای بازار و کاهش التهابات قیمت دلار (که به سطحی بی‌سابقه رسیده بود) به صرافان اجازه داد ارز اسکناس صادرکنندگان را با نرخی توافقی خریداری کنند و با احیای کد ۲۴ سرفصل مصارف ارزی، بار دیگر فروش «ارز سهمیه‌ای» با کارت ملی مجاز شمرده شد.
یوآن سقوط کرد

یوآن سقوط کرد

آخرین تحولات در چین باعث توقف کاهش ارزش دلار آمریکا شده است، کاهشی که در چند هفته گذشته به دلیل این امید که فدرال رزرو به زودی سرعت افزایش نرخ خود را کاهش دهد، افول کرده است.
خواب تازه دولت برای دلار مسافرتی

خواب تازه دولت برای دلار مسافرتی

بسیاری از اقتصادان و کارشناسان بازار ارز انتقاداتی را به سیاست فروش ارز با کارت ملی وارد دانسته‌اند. بانک مرکزی در تلاش است از طریق مداخله در بازار توافقی ارز، نرخ دلار را در محدوده مشخصی حفظ کند.
bato-adv